Несподіване Чорне море. Маяки як пам'ятки архітектури

Несподіване Чорне море. Маяки як пам'ятки архітектури
203440 ПЕРЕГЛЯДІВ

Як столичне медіа, ми зрідка буваємо на морі (якщо це не Київське). Тому приємним відкриттям стало те, що в Україні багато маяків і серед них – багато пам'яток архітектури. Розповімо про декотрі.

Аджигольський маяк

Найвищий маяк в Україні (76 метрів). Знаходиться поблизу села Рибальче Голопристанського району Херсонської області.

На початку 1908 року було украдено договір із будівельною конторою О.В.Барі щодо зведення двох маякових веж на штучних бутових островах: одна – висотою 30 метрів, на відстані три кабельтови від північного краю острова Якушев, другої – 70-метрової, на відстані 3,6 милі від першої. Будівництво обох маяків завершили у 1911 році, але запустили їх лише через чотири роки: після закінчення робіт виявилось, що одну з веж треба перемістити. Маяки спроектував інженер Володимир Шухов.

Маяк Бирючий

Маяк на острові Бирючий у Генічеському районі Херсонської області. Був зведений для обслуговування Генічеського порту в 1878 році французькими майстрами. Внаслідок російсько-турецької війни 1877-1878 років ввели в експлуатацію тільки 1882 року. Висота першого маяка становила 24,7 метрів.

У 1943 році румунські війська підірвали маяк. Його відбудували в 1957 році у вигляді восьмигранної 30-метрової башти. 1984 року маяк відремонтували й модернізували, встановивши сучасне обладнання, яке гарантує надійну роботу світлооптичних приладів (світить до 28 км). У 2018 році для безперебійної роботи встановили автономну систему живлення.

Тарханкутський маяк

40-метрова башта, розташована на мисі Тарханкут (Крим) поблизу курортного села Оленівка.

Спорудження розпочалось 1816 року. Маяк представляв кам'яну канонічну вежу висотою 36 метрів з дерев'яним ліхтарем висотою 3,3 метра. Почав працювати 1817 року – без оздоблювальних робіт і необхідних пристосувань.

1873 року відновили будівництво й облаштування навколишньої території. Усі роботи було виконано, а маяк пофарбували в білий колір.

Нині маяк продовжує працювати, але перебуває в аварійному стані.

Тендрівський маяк

Один із найважливіших маяків Чорного моря. Знаходиться на Тендрівській косі (Херсонська область)

Збудований у 1827 році й відтоді стоїть без жодних змін, зберігаючи оригінальний зовнішній вигляд – біла кругла кам'яна башта висотою 30 метрів із двома горизонтальними чорними смугами. Оснащення  протягом часу мінялось, і сьогодні там стоїть автоматизована світлооптична апаратура.

У 2020-х роках загрозою стала вода. Якщо в часи заснування відстань від маяка до берега становила 94 метри, то тепер вона становить 7 метрів. Спроби укріпити берег завершились невдачею.

 

Андрій БЕРЕЖИНА

Теги: Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media
Мої відео